HOCZ je zájmový projekt. Chodí si sem hrát, psát úkoly nebo výklady nejrůznější lidé. Někteří z nás chodí na základní školu, jiní už pracují (a všechno mezi tím), a každý si žije svůj život, který se může od života toho druhého lišit. Zároveň je součástí projektu, byť nepovinnou, i ‘nonková’ komunikace – tedy komunikace přímo s hráči, na jiných kanálech – v současnosti je hlavním prostředkem pravděpodobně Discord. To může vést k pocitu, díky kterému někteří hráči sdílejí s druhými více osobních informací, než by nutně bylo rozumné nebo vhodné. Vede k tomu kamarádská atmosféra, kterou se zde snažíme všichni budovat, ale pozor, nikdy nevíte, kdo všechno hromadné konverzace čte.
Hodně lidí, kteří hrají HOCZ delší dobu, se zná i osobně. Velká spousta hráčů je ale na projektu anonymně, pouze pod svým herním jménem. Svobodu této anonymity chceme zachovat, po hráčích nebudeme požadovat pravá jména a pravý věk. Aby to tak ale mohlo zůstat, je potřeba si uvědomit, že s anonymitou se pojí i jistá rizika, na která chceme upozornit a preventivně některé problémy zarazit hned v zárodku. Existuje chování, které nebude tolerováno, ani vůči nezletilým hráčům, ani vůči dospělým.
Tento článek se proto snaží preventivně předcházet nepříjemným incidentům, které si nikdo v našem kolektivu nepřeje. A také jako pomůcka, jak poznat, jak jednat a na koho se obrátit, kdyby se mezi námi přeci jen něco takového stalo. (Některé části jsou proto čistá, lehce paranoidní spekulace, co všechno může za problémy nastat.) Chceme, aby se všichni na tomto projektu cítili v bezpečí a byl pro nás všechny i do budoucna bezpečným a příjemným místem.
Obecně o bezpečí na internetu a HOCZ
- Nikomu, koho neznáš, nedávej svoji adresu nebo telefon. A to ani pokud vidíš, že někteří hráči (např. organizátoři srazů) to dělají – i oni si museli toto rozhodnutí pečlivě rozmyslet a zvážit a mají právo ho odmítnout.
- Neposílej nikomu svoje fotografie ani skutečné jméno jen na základě toho, že spolu hrajete na HOCZ, jste spolu v koleji, v discordové konverzaci nebo na základě podobné známosti. To se týká i follow na instagramu a jiných sítích, vyhledat si osobu podle jména je jedna z nejjednodušších věcí.
- Nikomu nikdy neposílej svoje intimní fotografie. Never-ever. Ani jako výměnu intimních fotografií. To platí univerzálně. Ošklivě se to nevyplácí. (A taky to není nic, o co by většina lidí stála.)
- Počítej s tím, že jsou na HOCZ lidi anonymně. A nezapomínej, že hráči nejsou postavy (a postavy nejsou hráči – i když s postavou tvoje postava nemusí vycházet, s hráčem můžete být nejlepší kámoši. I když je tvá postava zamilovaná do druhé postavy, neznamená to, že i ty jsi zamilovaná/ý do druhého hráče nebo on do tebe. Ale to je téma na jiný článek.)
- Pokud ti je konverzace s někým nepříjemná, nepokračuj v ní. Pokud tě druhá strana nenechá v klidu a neustále tě obtěžuje, můžeš to nahlásit. Pokud je problémová (viz dále), můžeš to nahlásit.
Srazy
Hoczáci se setkávají i osobně. Všechny srazy najdeš na https://srazy.hocz.org.
Jezdi jen na srazy, které jsou uvedené na této stránce – nejezdi na žádný ‘taky HOCZ sraz’, který najdeš třeba jenom na facebooku (navíc jsou HOCZ srazy na Facebooku pořádané jen přes oficiální stránku), nebo na který tě bude zvát nějaký hráč, o kterém pořádně nic nevíš. Pokud ti něco bude podezřelé, nahlas nám to také.
Pokud chceš jet na sraz, dojít do čajovny, kde se hoczáci scházejí a podobně, přicházej na místa, kde se scházejí skupinky (tedy kde je domluveno, že se lidi sejdou – typicky na nádraží). Pokud na místo takového setkání nechceš nebo nemůžeš dorazit sám, nepřidávej se k náhodnému HOCZ nováčkovi – pokud si nejsi jistý, můžeš se ptát organizátora srazu.
Obecně – pokud jedeš na sraz prvně, vždycky můžeš napsat organizátorovi a on sám ti může někoho z dalších srazovníků nebo spoluorganizátorů doporučit. Také si můžeš projet fotky na stránce srazů, ať víš, jak lidi, co budeš na srazu hledat, vypadají.
Co je problém
- když někdo chce tvoje fotky, obzvláště pokud chce fotky intimní
- když někdo posílá intimní fotky/videa nebo urážlivý obsah
- když někdo agresivně vyžaduje tvé pravé jméno, adresu a další údaje tebe nebo tvých kamarádů
- když ti někdo vyhrožuje, nadává, uráží tě a podobně
- když tě někdo nutí do hraní sexuální, násilné, nebo jinak nepříjemné hry na HOCZ nebo v dokumentech mimo hocz – ať už tě nutí přímo v RPG nebo v non komunikaci
- když na chatu narazíš na sexuální hru nebo přehnané násilí – tyto hry na HOCZ nepatří a jsou zakázané
- když někdo trvá na osobním setkání a nutí tě do něj, i když o takové setkání nemáš zájem
- stalking – když tě někdo, s kým se nechceš stýkat, pronásleduje i na HOCZ
- když víš, že se něco takového děje někomu jinému na HOCZ
Co s tím
Ve většině případů stačí tomu, co ti posílá nepříjemné zprávy, napsat, že si to nepřeješ a vadí ti to.
Pokud tohle chování ani přes tvé vyjádření nepřestává, nebo přesahuje určitou míru, která je pro tebe snesitelná (například ti někdo rovnou začne posílat intimní fotky), nahlas to.
Neboj se to nahlásit i v případě, že to začalo nevinně a přes hranu začala být konverzace až později – nikdo tě nebude odsuzovat a rozhodně ti to nikdo nebude dávat za vinu.
Pokud problémová konverzace probíhá mimo HOCZ, třeba na Discordu, doporučujeme problémovou konverzaci printscreenovat.
Všemi nahlášenými problémy se budeme zabývat. A to s ohledem na bezpečí a soukromí toho, který problém nahlásí. A to především v rámci HOCZ a nástrojů, které zde máme, jako je komunikace, domluva, omluva, ban.
(V extrémním případě může dojít i na řešení s policií, ale doufáme, že tak daleko žádná ze situací nezajde, a problémy se podaří vyřešit dřív, než by k něčemu takovému muselo dojít.)
Hlavně – nebojte se a nestyďte se problémy hlásit. Je to pro bezpečnost všech a dobré prostředí na HOCZ.
Komu dát vědět
Hlavním kontaktem je
Mikaila Fleming, neboli
Sarah Blackburn Kontaktovat ji můžete sovou, přes Discord – Mikaila Fleming #5654 , Skype – mikaila.fleming nebo na mail flemingova@gmail.com.
Pokud z nějakého důvodu nechcete kontaktovat přímo ji, můžete o problému dát vědět i prostřednictvím svého patrona, člena své StR, kolejní ředitelky/kolejního ředitele, profesora a podobně.
Problémovým chováním se pak bude zabývat Správa, nicméně rozumíme, že obracet se na jednoho konkrétního člověka je jednodušší, než rovnou na celou Správu.
Závěrem
Pokud máte pocit, že je tato zpráva paranoidní – tak ano, je. Na druhou stranu zase zdaleka nepodchycuje všechny problémy, které můžou nastat. Spíš to berte jako zamyšlení nad bezpečností nás všech jako hráčů a jako způsob, jak některým problémům předcházet nebo je utnout v jejich počátcích.
Prosíme o netrollení a nezneužívání v osobních sporech. Jinak se ale nebojte psát, když něco nastane nebo budete mít otázky.