Non rpg informace ke krizi

Cože? Krize? Jaká krize?

O krizi se v kouzelnickém světě šuškalo už v roce 2097, ale naplno propukla až v roce 2098. Na vině byla nejen neochota ministerstva spolupracovat s investory, ale hlavně inflace měny a přílišná poptávka po kouzelnických ingrediencích a materiálech, které na Britských ostrovech nebyly k sehnání. Dalším významným faktorem byl vzestup pašeráctví v dračích rezervacích a nezájem o jeho regulaci ze strany Ministerstva. To vedlo obzvláště skandinávské země a jejich organizaci SUKE (Skandinávská unie kouzelnického exportu) k uvalení cel na export zboží do kouzelnické Británie. Z toho důvodu jsou např. některé ingredience do lektvarů či jiné materiály aktuálně nesehnatelné nebo významně drahé, což ovlivnilo zejména lektvarnický průmysl, ale i různé služby (jako např. kosmetika) či chov a prodej kouzelnických tvorů.

Naopak se začíná ještě více dařit pašeráctví, které se rozšířilo o další nedostupný sortiment a na Obrtlé ulici se rozvinul prodej s černým zbožím. Z toho důvodu se tam konají v poslední době často namátkové kontroly a všichni, kdo se tam pohybují, musí mít speciální povolení.

Aktuální dopady (aneb s čím můžu hrát?):

 • Krach podnikatelů a velké propouštění zaměstnanců
 • Velmi nízká podpora ze stran MK, co se týče sociálních dávek a snížení dopadu na podnikatele
 • Snížená poptávka po brigádnících a nízké výplaty
 • Některé instituce postrádají ingredience do lektvarů, ač některé si jsou schopny vypěstovat, tak nejsou vždy na 100% soběstačné
 • Zdražení letaxu a jeho zpoplatnění při použití ve veřejně dostupných krbech (MK, Děravý kotel, Tři košťata)
 • Rozšíření přemisťování za úplatu a nelegální přenášedla
 • Demonstrace propuštěných zaměstnanců a státních zaměstnanců, kteří jsou nespokojeni se současnou situací
 • Zhoršené vztahy mezi kouzelníky ze Skandinávie a těmi z UK
 • Obrovská cla na zahraniční zboží
 • Fungující stacionář pro nejpotřebnější na Příčné ulici
 • Takřka nejsou koncerty hudebníků, divadla hrají za menší finanční obnos
 • Celá řada dobročinných sbírek
 • Nedůvěra ve vládu

A co já s tím? Jsem jenom student, to ještě neřeším…
I jako běžného studenta vás krize může ovlivnit. Pracují vaši rodiče v ohroženém odvětví? Přišli o práci nebo mají sníženou výplatu? Nedali vám kapesné nebo nemají na dárky? Nemáte na cestu na vlak, abyste mohli odjet na prázdniny? Možnosti jsou nepřeberné a je to jenom na vás! Ne všichni jsou ze zazobaných kouzelnických/mudlovských rodin, to by přece byla nuda! Nebojte se nad tím zamyslet a hrát s tím na chatu. Objednejte si v Kotli to nejlevnější jídlo, protože na nic lepšího nemáte, choďte v obnošených hábitech nebo hrajte, že máte učebnice z druhé ruky. Chat snese mnohé!

Jsem občan nebo profesor a taky netuším, co s tím!
Pro všechny máme varianty hry! Pokud jste občan, tak se zamyslete, jak na tom vaše postava je. Jste chudý student univerzity/absolvent/máte práci? Kolik vás asi tak platí, nevyhodili vás právě? Pojďte s tím na chat a ukažte studentům, že ani občanský život není žádná paráda!

Pokud jste profesor, tak si můžete jít s kolegy postěžovat, jak vás to ministerstvo odírá na výplatách a ti nevděční studenti za to ani nestojí. Nebo jak jste zase málem neuvařili lektvar, protože už vám zase chyběla nějaká přísada. Nebo nemáte pořádné pomůcky na hodinu. Opět je to jen na vaší představivosti.

Herní brigády
Všechny moc prosíme, aby to aktuálně nepřeháněli s vypisováním velkého počtu brigád pro hodně lidí a za vysoké odměny. Klasicky se pohybujeme v hodinové mzdě pod sedm srpců. Opět se to dá použít na chatu, jak jsou ti zaměstnavatelé zlí a studenty už taky sedřou z kůže. Taky se zamyslete, pro koho a jakou práci vypisujete. Jak je ta práce náročná atp. Když se dostanou studenti do situace, že nebudou mít na pomůcky, je to vždycky řešitelné ze strany školy. Stipendium, zapůjčení pomůcek atp.