HOCZ příručka: Vypravěč a vy

V této části se dozvíš, jakým způsobem hrát podle pravidel a čemu se vyvarovat, abys nekazil hru sobě ani ostatním. Další z veledůležitých poznatků, které ti pomohou "oživit" tvou postavu a vložit její podíl do hry, jako takové.

HOCZ Příručka:
1. Úvod
2. Tvorba postavy a hraní její role
3. Reálie našeho světa
4. Kulturní úvod
5. Chat a hraní na něm
6. Vypravěč a vy
7. Doporučení na závěr
Pár pravidel do začátku

Vypravěč má v RPG stěžejní roli. Popisuje děj, upřesňuje detaily chování postav, provádí vás příběhem ať už jde o velké honby za pokladem nebo o to, že vám stříkla do očí šťáva z mandarinky, když si ji loupete k svačině.

 • Cokoli co napíše vypravěč se stane, stalo a tak to prostě je. Vypravěči se neodmlouvá, nonRPG se na něj nereaguje a už vůbec se s ním nedohadujeme.

  Vypravěč Ze stromu u jezera spadne větev a bouchne Povola do nohy
  Daedalus Povolo // vypravěči a proč bouchla právě mě?!
  Vypravěč Větev se vznese do vzduchu a začne bušit do Povola, aby pochopil, že si za to může sám.

  V příkladu si můžeme dovolit trochu nadsázky, ale v ostré hře bývá vypravěč nekompromisní.

 • Pokud je na chatu vypravěč v nedohlednu, musíte si vystačit sami, ale vypravěče nesuplujete. Každý hráč ovládá jen svou postavu, okolí ovlivňuje svým chováním, náznaky a zprostředkovaně, nikoli diktováním podmínek. Zkrátka a jasně: Hráčům je zakázáno jakkoli popisovat děj jiné postavě. Nepřipadá v úvahu, aby jeden z hráčů začal rozhodovat za ostatní, jen protože není na chatu vypravěč. Například:

  Matt O'Connell *Kouká jak Ariadna jde kolem, když nenápadně natáhne nohu, o kterou Ariadna zakopne, praští sebou do bahna na cestě a celý její hábit je fujky.*
  Ne-e!
  Matt O'Connell *Kouká jak Ariadna jde kolem, když nenápadně natáhne nohu, aby zakopla.*
  To je lepší!
  Ariadna Allan Anderson *Zakopne o Mattovu nohu, jen tak tak ale udrží rovnováhu. Otočí se na toho pacholka a vítězoslavně vyplázne jazyk.*

  Chudák Matt přišel o zábavu, ale Ariadna si mohla jít dál po svých a nikdo ji neomezoval. A tak to má podle pravidel být.

RPG upozornění

Může se stát, že vypravěč v chatu vyvěsí RPG upozornění. To znamená, že se někdo nechová podle pravidel RPG, našich konvencí pro psaní nebo udělal jinou chybu. Oslovil postavu, která není v místnosti, sedl si tam, kde to nejde, rozepisoval myšlenky v hvězdičkách a tak podobně. V takovémto případě se dotyčný hráč, kterému je upozornění směřováno, zamyslí a plynule pokračuje ve hře. Neutíká, nepřestává bez vysvětlení hrát, nereaguje na upozornění. Pochopitelně se vyvaruje toho, na co ho vypravěč upozornil, většinou nejde o konec světa, jen o přátelské napomenutí. Pokud máte pocit, že bylo upozornění neoprávněné nebo nespravedlivé, můžete si to vyřídit mimo chat, například přes sovy. Pokud nevíte, kdo vám upozornění vyvěsil a proč, zeptejte se v diskuzním tématu.

Daedalus Povolo *vejde do místnosti a osloví Jennifer* Ahoj, tebe jsem hledal!
RPG Upozornění Daedale, Jennifer v místnosti není. Zkus někoho jiného.
Daedalus Povolo *rozhlédne se a všimne si Petera* Jé, ahoj. Neviděl jsi někde Jennifer?
Nemocnice Sv. Munga a školní ošetřovna

Lékařská zařízení vaší postavě umožní zotavit se ze zranění a nemocí, které utrží. Při upoutání na lůžku nemůžete opustit příslušné oddělení, ale přátelé za vámi mohou zajít na návštěvu. Zvláštní oddělení u Sv. Munga je věnováno ztraceným případům. Tam jsou odsunuti hráči, kteří porušili závažně pravidla RPG, stali se mulťáky či jinak nevhodně narušovali hru. O jejich osudu je později rozhodnuto. Speciální zacházení potom vyžaduje Molotovova horečka, kterou jsou "nakaženy" účty, jejichž hráči se provinili tak závažně, že by jejich další působení mohlo kazit hru všem v okolí. Jejich účty jsou bez nároku na náhradu pravidelně mazány. Tyto postavy se nedostanou nikam jinam, než na fórum "Nápravné zařízení", kde se mohou pokusit navázat spojení se svým věznitelem a zkusit štěstí dostat se zpět do hry. Tato místnost je nonRPG místem, takže tam nečekejte žádné hvězdičky.

Malé RPG tresty – "leštění pohárů"

Během hry se může stát, že se nějakému profesoru vaše postava znelíbí, nebo si jej jinak znepřátelíte, vaše postava poruší školní řád apod. Pak samozřejmě následuje trest. V takovém případě se objeví na chatu například toto:

Vypravěč Profesor Tobias Rein poslal studentku Stormy Templeton leštit kobylám kopyta na 10 minut.

To znamená, že jste vyhozeni po určenou dobu ze stránek HOCZ a vaše postava šla leštit kobylám kopyta. Po uplynutí trestné doby se zase můžete nalogovat a pokračovat ve hře.

« 5. Chat a hraní na něm
7. Doporučení na závěr »